Pan Zmartwychwstał! Alleluja!

Autor: admin2 - 2012-04-08 14:34:49
DSC04481.JPG Święta Wielkanocne to najważniejsze święta w życiu każdego chrześcijanina. Ich obchód rozpoczyna święte Triduum Paschalne, przypominające nam Zbawcze dzieło Jezusa Chrystusa. Zobacz ZDJĘCIA z Sławikowa i Miejsca Odrzańskiego!

Święte Triduum Paschalne rozpoczęliśmy w czwartkowy wieczór Mszą Wieczerzy Pańskiej. Zgromadziliśmy się wokół Chrystusa Pana jak uczniowie na Ostatniej Wieczerzy. Po zakończonej Mszy św. przeniesiono Najświętszy Sakrament na miejsce przechowania (tzw. Ciemnica). Nasza adoracja była dowodem wdzięczności za Dar Eucharystii.

W skupieniu i ciszy gromadziliśmy się w Wielki Piątek na sprawowaniu pamiątki męki i śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa. Liturgia zapraszała nas przede wszystkim do rozważania biblijnego opisu Męki Pańskiej, a następnie do adoracji i uczczenia Krzyża świętego. Nabożeństwo wielkopiątkowe rozpoczęło się liturgią słowa, które naczelne miejsce zajął opis Meki Pańskiej według św. Jana. Odmówiona została uroczysta modlitwa powszechna, w której staraliśmy się nie zapomnieć o nikim, bo wszystkich obmyła Krew Chrystusa przelana na krzyżu. Punktem szczytowym całej Liturgii była adoracja Krzyża i wspólna Komunia św. Zgodnie ze zwyczajem na zakończenie, eucharystyczne Ciało Chrystusa zostało przeniesione do adoracji do tzw. Grobu Bożego.

W Wielką Sobotę wierni przynieśli do kościoła tzw. święcone, które zostało pobłogosławione, zaś wieczorem zgromadziliśmy się na Wigilijne Mszy św. Paschalnej. Msza się rozpoczęła się liturgią światła, na którą składało się poświęcenie ognia, zapalenie paschału, świec wiernych i oświetlenie kościoła oraz odśpiewanie uroczystego Orędzia Wielkanocnego. Po liturgii światła wysłuchaliśmy Słowa Bożego oraz odśpiewaliśmy uroczyste Gloria i Alleluja. W liturgii chrzcielnej przypomnieliśmy sobie nasz własny chrzest oraz odnowiliśmy Przyrzeczenia Chrzcielne. Liturgia światła, Słowa Bożego oraz chrztu były warunkiem radosnego spotkania z Zmartwychwstałym na uczcie eucharystycznej.

Procesją rezurekcyjną w niedzielny poranek w sposób uroczysty obwieściliśmy Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa i wezwaliśmy całe stworzenie do udziału w triumfie Zmartwychwstałego. 

 

Zdjęcia: Jennifer Wochnik