Drodzy Parafianie,
mając na uwadze zdrowie i życie bardzo proszę o przestrzeganie prawa państwowego i kościelnego. W związku z tym pragnę Was poinformować:
1) MSZE ŚW.:
-
Msze św. oprawiane będą według podanego porządku.
-
Msze św. zamówione w kościele filialnym w Miejscu Odrz. zostaną odprawione w kościele w Sławikowie.
-
Msze św. niedzielne odprawiane w naszym kościele parafialnym o godz. 7:30, 9:00 i 10:30 będą transmitowane za pomocą Internetu.
-
Istnieje możliwość zamównienia w najbliższym czasie w niedzielę lub w dni powszednie dodatkowych Mszy św. W celu zamówienia intencji proszę o kontakt pod numerem tel. 32 410 67 78
-
W budynku kościoła może przebyć maksymalnie 5 osób (nie licząc służby liturgicznej) – dotyczy to także Mszy św.
-
We Mszach świętych może uczestniczyć jedynie 5 osób z rodziny, która zamówiła intencję.
-
Wejście na Mszę się odbywać się będzie przez zakrystię ministrancką.
-
Przy ołtarzu mogą służyć wyłącznie ministranci, którzy osiągnęli już pełnoletniość.
-
Każdy wierny zawsze ma prawo według swego uznania przyjąć Komunię Świętą "do ust" lub "na rękę". W związku z obecną sytuacją gorąco Was zachęcam do przyjmowania Komunii Świętej "na rękę". W pierwej kolejności Komunia Święta będzie udzielana tym, którzy przyjmują "na rękę", a na końcu tym "do ust". Dlatego proszę Was, aby w ten sposób ustawić się w kolejce oczekującej do przyjęcia Komunii Świętej. Podchodząc do Komunii Świętej zachowajmy niezbędną odległość.
-
Znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania rąk.
-
Każda Msza św. zakończy się śpiewem Suplikacji z dodatkowym wezwaniem "Abyś lud Twój od szerzącej się epidemii i pomoru zachować raczył…"
-
Rezygnujemy z napełniania kropielnic kościelnych wodą święconą.
2) DYSPENSA: Ksiądz Biskup przedłuża do odwołania dyspensę ogólną od obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej dla wszystkich wiernych przebywających na terenie Diecezji Opolskiej w niedziele i dni świąteczne. Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy św. w niedzielę nie jest grzechem. Komunię przyjmijmy duchowo, uczestnicząc w transmisji Mszy św. w telewizji, radiu i Internecie.
3) WYSTAWIENIE NAJŚW. SAKRAMENTU: Każdego dnia od godz. 15:00 do 16:00 w kościele parafialnym będzie wystawiony Najświętszy Sakrament. Zapraszam do Adoracji. Pamiętajmy, że w kościele może przebywać maksymalnie 5 osób.
4) SAKRAMENTY:
-
SPOWIEDŹ ŚW.: Z uwagi na ograniczenia możliwości sprawowania Sakramentu Pokuty, podstawową formą pojednania z Bogiem i Kościołem będzie w tym czasie akt żalu doskonałego. Zachęcam wiernych do wzbudzania aktów tego żalu po gruntownym rachunku sumienia, który wraz z intencją spowiedzi w najbliższym możliwym terminie, usposobi ich do trwania w stanie łaski. Wiernym, którzy bardzo o to proszą umożliwiam przystąpienie do Sakramentu Pokuty w czasie adoracji Najśw. Sakramentu. Przed przystąpieniem do Sakramentu Spowiedzi należy termin spowiedzi ustalić najpierw telefonicznie dzwonić pod nr tel. 32 410 67 78.
-
ODWIEDZINY CHORYCH: Z posługą do chorych udaję się wyłącznie w sytuacji zagrożenia ich życia. Odwołane zostają przedświątecznych odwiedzin chorych.
-
BIERZMOWANIE: Bierzmowania zostaje przeniesione na termin po 31 sierpnia. Termin zostanie wyznaczony przez Księdza Biskupa.
-
PIERWSZA KOMUNIA ŚW.: Pierwsza Komunia święta zostanie przeniesiona nie wcześniej niż po 31 sierpnia br. Nowy termin wyznaczony przez rodziców to 4 października 2020 r.
5) NABOŻEŃSTWA I SPOTKANIA FORMACYJNE:
-
Odwołane zostają nabożeństwa wielkopostne, rekolekcje, Msze św. szkolne, spotkania katechetyczne dla dzieci i młodzieży.
-
Zachęcam wiernych do udziału w rekolekcjach poprzez środki masowego przekazu. „Rekolekcje w kwarantannie” – to propozycja ogólnopolskich rekolekcji internetowych o wierze, nadziei i miłości. Od 24 marca przez sześć dni o godz. 8.00, 16.00 i 20.00 będą umieszczane dwuminutowe konferencje na Twitterze, Facebooku, kanale YouTube Episkopatu i na stronie www.episkopat.pl oraz na kanale YouTube telewizji SalveNet.Listę transmisji rekolekcji z całej Polski można znaleźć m.in. na stronie lhttps://episkopat.pl/rekolekcje-transmisje/.
6) SPRAWY ORGANIZACYJNE:
-
Kościół parafialny i filialny będzie otwarty przez cały dzień (od godz. 08:00 do 17:00). Proszę przestrzegać, aby wewnątrz znajdowało się maksymalnie 5 osób.
-
Sprawy kancelaryjne można załatwiać tylko telefonicznie (tel. 32 410 67 78) lub mailowo: parafia@slawikow.pl. Dyżury w kancelarii będę pełnić telefonicznie bezpośrednio po każdej Mszy św.
Proszę pozostańcie w domach. Duchowo łączymy się w modlitwie.
ks. Joachim Augustyniok
Opole, dnia 24 marca 2020 roku
Nr 10/2020/A/KNC-K
Dekret Biskupa Opolskiego regulujący kwestie duszpasterskie
W trosce o zdrowie wiernych w obliczu rozprzestrzeniającej się pandemii i w nawiązaniu do „Noty Penitencjarii Apostolskiej odnośnie sakramentu pojednania w obecnej sytuacji pandemii” z dnia 20 marca 2020 roku, „Wskazań Prezydium KEP dla biskupów odnośnie do sprawowania czynności liturgicznych w najbliższych tygodniach” z dnia 21 marca 2020 roku, „Zarządzenia Rady Stałej KEP” (nr 1/2020 z dnia 12 marca 2020 roku) oraz do ogłoszonych dziś w mediach rozporządzeń Premiera RP i Ministra Zdrowia, z dniem dzisiejszym na terenie Diecezji Opolskiej postanawiam, co następuje.
-
Do odwołania przedłużam dyspensę ogólną od obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej dla wszystkich wiernych przebywających na terenie Diecezji Opolskiej w niedziele i dni świąteczne.
-
Proboszczowie i rektorzy kościołów są zobowiązani do przestrzegania, aby w żadnym obrzędzie religijnym nie uczestniczyło więcej niż 5 osób jednocześnie, z wyłączeniem pełniących posługę liturgiczną. Informację o tym należy umieścić na drzwiach kościoła.
-
We Mszach świętych może uczestniczyć jedynie 5 osób z rodziny, która zamówiła intencję. W przypadku koncelebry należy liczbę uczestników rozłożyć na liczbę przyjętych intencji.
-
Uroczystości pogrzebowe należy ograniczyć do trzeciej stacji (przy grobie). Poza duchownym i pracownikami firmy pogrzebowej może w nich wziąć udział jedynie 5 osób z najbliższej rodziny zmarłego; Msza pogrzebowa może być odprawiona bez ciała w dniu pogrzebu wg tych samych zasad albo w terminie późniejszym, w zależności od ustaleń z rodziną zmarłej osoby.
-
Osoby niepełnoletnie, czyli przed 18. rokiem życia, nie mogą być dopuszczane do służby przy ołtarzu, dopóki zawieszone są zajęcia w szkołach.
-
Należy odwołać nabożeństwa Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali. Zawieszone zostają wszelkie rekolekcje, misje, wyjazdy i spotkania formacyjne, a także konferencje dekanalne. Proszę duszpasterzy o zachęcanie wiernych do udziału w rekolekcjach poprzez środki masowego przekazu.
-
Bierzmowania i Pierwsze Komunie święte przeniesione zostają na dalszy termin, nie wcześniejszy niż po 31 sierpnia br.
-
Kościoły mają pozostawać otwarte w ciągu dnia, z zaleceniem czuwania nad tym, by nigdy nie przebywało w nich więcej niż 5 osób równocześnie. Postanawiam codzienne wystawianie Najświętszego Sakramentu w kościele parafialnym, przy którym rezyduje proboszcz, nawet jeśli obecny będzie przy niej jedynie duszpasterz, przy czym zarządzam, że w każdym z tych kościołów wystawienie ma trwać nie krócej niż godzinę. Godziną rozpoczęcia adoracji powinna być godzina miłosierdzia.
-
Z uwagi na ograniczenia możliwości sprawowania Sakramentu Pokuty, niech podstawową formą pojednania z Bogiem i Kościołem stanie się w tym czasie akt żalu doskonałego. Należy zachęcać wiernych do wzbudzania aktów tego żalu po gruntownym rachunku sumienia, który wraz z intencją spowiedzi w najbliższym możliwym terminie, usposobi ich do trwania w stanie łaski.
-
Wiernym, którzy bardzo o to proszą, należy jednak umożliwić przystąpienie do Sakramentu Pokuty w czasie adoracji, przy zachowaniu należytych zabezpieczeń przed zakażeniem oraz ścisłym respektowaniu przepisu, ograniczającego liczbę wiernych, przebywających w danym czasie w kościele, do 5 osób. Należy zrezygnować ze spowiedzi w zamkniętych konfesjonałach, przenosząc ją do kaplic bocznych czy innych podobnych pomieszczeń, odpowiednio wietrzonych, a jeśli ich nie ma, w otwarte miejsca w kościele. Tam należy spowiadać, jeśli to możliwe, przy klęczniku z kratą, na którą nałożona jest solidna folia ochronna. Folię te należy przynamniej kilka razy w ciągu dnia dezynfekować i codziennie zmieniać.
-
Spowiednicy powinni być do dyspozycji wiernych w ciągu całego dnia, tak by wyspowiadać każdego, komu na tym bardzo zależy, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu.
-
Należy szczególnie dbać o zasady higieny i myć dokładnie ręce przed każdą czynnością liturgiczną; bezwzględnie powinno się zdezynfekować dłonie także podczas liturgii, bezpośrednio przed rozdzielaniem Komunii świętej.
-
Ze względów duszpasterskich udzielam nieograniczonego prawa do binacji i trynacji Mszy świętych. Usilnie proszę kapłanów-emerytów, mieszkających poza domami diecezjalnymi, którzy z racji wieku znajdują się w grupie najwyższego ryzyka w przypadku wystąpienia u nich zakażenia, aby nie odprawiali Mszy świętych z udziałem ludu poza sytuacją absolutnej konieczności. Z tego też powodu aż do odwołania udzielam im przywileju odprawiania Mszy świętych w domach, w których mieszkają.
-
Zawieszam posługę nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej. Posługę wobec chorych mają pełnić jedynie duchowni, udając się do nich wyłącznie w sytuacji zagrożenia ich życia, przy zachowaniu należytych zabezpieczeń przed zakażeniem. W związku z tym należy zrezygnować z przedświątecznych odwiedzin chorych. Jeśli chodzi o posługę wobec zarażonych SARS-CoV-2 oraz chorych na COVID-19, to jest ona sprawowana w dedykowanych szpitalach jednoimiennych, zajmujących się leczeniem jedynie tej choroby.
-
Duszpasterze mają bezwzględnie przestrzegać obowiązku rezydencji i pozostawać do stałej dyspozycji wiernych; jakiekolwiek wyjazdy poza parafię należy ograniczyć do absolutnej konieczności.
-
Duchowni, objęci kwarantanną, są zobowiązani zgłosić ten fakt do kurii, natychmiast po wydaniu decyzji przez kompetentne władze państwowe.
-
Nie wolno urządzać żadnych procesji z Najświętszym Sakramentem, relikwiami, świętymi obrazami czy figurami (także, kiedy bierze w nich udział tylko sam kapłan), które nie są przewidziane przez prawo. Na każdą taką procesję należy uzyskać zgodę kompetentnej władzy kościelnej.
-
Kuria Diecezjalna w Opolu będzie czynna od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 13.00 (przyjmowanie petentów od 9.00 do 13.00). Do kurii należy przyjeżdżać jedynie w sprawach niecierpiących zwłoki.
-
Zgodnie ze wskazaniem Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, zachęcam kapłanów oraz osoby konsekrowane do modlitwy różańcowej codziennie o godz. 20.30, zakończonej Apelem Jasnogórskim.
-
Dokładniejsze zalecenia odnośnie do Triduum Paschalnego i Wielkanocy zostaną przedstawione w późniejszym terminie.
-
Niniejsze zarządzenia obowiązują do odwołania. Proszę duszpasterzy o częstsze sprawdzanie służbowej poczty elektronicznej.
KANCLERZ KURII BISKUP OPOLSKI
ks. Wojciech Lippa + Andrzej Czaja